اظهارات نایب رئیس سابق سازمان نظام مهندسی تهران درباره حادثه پلاسکو

سهم قوانین و مقررات ملی ساختمان در کاهش خسارات / زنگ خطری به‌نام حادثه پلاسکو

نایب رئیس سابق سازمان نظام مهندسی تهران گفت: حادثه پلاسکو هشداری برای زلزله احتمالی در تهران است که می‌تواند ابعاد بسیار گسترده‌تری داشته باشد. اسکلت فلزی ساختمان پلاسکو پوشش عایق نداشت و همین موضوع، موجب گسترش آتش‌سوزی شده است. این عضو سازمان نظام مهندسی بهره گیری از دانش و تخصص مهندسان ذی‌صلاح در تعمیر و نگهداری ساختمان‌های تجاری و مهم شهری بسیار با اهمیت دانست. متاسفانه شهرداری به بهانه افزایش هزینه سازندگان در این زمینه، با سازمان نظام مهندسی همکاری نمی‌کند. کاهش هزینه‌های ساخت و ساز، در جهت منافع سازندگان است اما به ضرر مصرف‌کننده نهایی تمام می‌شود.

کد خبر: 5924 تاریخ انتشار: جمعه ۱ بهمن ۹۵ - ۲:۲۸ ب.ظ

به گزارش اخبار نظام مهندسی (akhbarmohandesi.ir)،نایب رئیس سابق سازمان نظام مهندسی تهران، به وجود بحران نهفته در پایتخت اشاره کرد و افزود: حادثه پلاسکو و ابعاد گسترده آن، زنگ خطری برای آینده تهران است. وی وقوع حادثه پلاسکو را زنگ خطر مهمی برای ایمنی شهر تهران دانست و گفت: اگر وسایل مورد نیاز برای اطفای حریق، به درستی در طبقات این پاساژ تعبیه می‌شد، اکنون شاهد چنین حادثه‌ای نبودیم. همچنین، در ادامه افزود: حادثه پلاسکو تنها در یک ساختمان تجاری پایتخت رخ داد و نیروهای امدادی با گذشت یک روز، همچنان در حال آواربرداری ساختمان هستند.سهم قوانین و مقررات ملی ساختمان در کاهش خسارات

سهم قوانین و مقررات ملی ساختمان در کاهش خسارات

سهم قوانین و مقررات ملی ساختمان در کاهش خسارات

سهم قوانین و مقررات ملی ساختمان در کاهش خسارات

این موضوع هشداری برای زلزله احتمالی در تهران است که می‌تواند ابعاد بسیار گسترده‌تری داشته باشد. باید از مسئولان شهر تهران این سوال پرسیده شود که قوانین و مقررات ملی ساختمان تا چه میزان برای کاهش خسارات زلزله احتمالی در این کلان‌شهر اجرایی می‌شود.

حسن کاظمی درباره حادثه روز گذشته ساختمان پلاسکو گفت: اسکلت فلزی ساختمان پلاسکو پوشش عایق نداشت و همین موضوع، موجب گسترش آتش‌سوزی شده است. همچنین، علاوه بر عدم رعایت بهره‌گیری از پوشش عایق، به روزرسانی تاسیسات و سیستم برق‌رسانی در این بنا مورد توجه قرار نگرفته بود؛ درحالی که ساختمان‌های قدیمی باید، در مقابل آتش‌سوزی، نیروهای جانبی و ثقلی هم ایمن شوند. برای ارتقای ایمنی شهرها در پیش از حوادث، حین و پس از آن، باید تمهیداتی درنظر گرفته شود که در ایران متاسفانه، به بخش پیش از بحران هیچ توجهی نمی‌شود.

کاظمی افزود: سخنگوی سازمان آتش‌نشانی در مصاحبه‌ای اعلام کرد که این سازمان، بارها به مسئولان مجتمع درباره عدم امنیت این بنا در مقابل حوادث احتمالی هشدار داده بوده؛ اما متاسفانه اقدامی ازسوی آنها انجام نشده بود. بی‌توجهی مسئولان این مجتمع به اخطارهای مکرر سازمان آتش‌نشانی در حالی انجام شد که در کشورهای توسعه یافته، ساختمان‌ها پس از بهره‌برداری هم، نگهداری و تعمیر می‌شوند و حتی ساختمان‌هایی با عمر ۱۰۰ سال، به جدیدترین نکات ایمنی، تجهیز و ساختمان‌ها هوشمند می‌شوند.

این عضو سازمان نظام مهندسی بهره گیری از دانش و تخصص مهندسان ذی‌صلاح در تعمیر و نگهداری ساختمان‌های تجاری و مهم شهری بسیار با اهمیت دانست و گفت: باید کارگروهی از مهندسان خبره ایمنی، تاسیسات و سیستم کشی برق ساختمان‌های مهم شهری را بر عهده گیرند تا شاهد کاهش حوادث این چنینی باشیم. در ساخت و سازهای جدید هم باید، از حضور مجریان ذی‌صلاح استفاده شود که متاسفانه شهرداری به بهانه افزایش هزینه سازندگان در این زمینه، با سازمان نظام مهندسی همکاری نمی‌کند و این موضوع می تواند امنیت شهر را دچار بحران کند. این کارشناس افزود: کاهش هزینه‌های ساخت و ساز، در جهت منافع سازندگان است و درنهایت، به ضرر مصرف‌کننده نهایی تمام می‌شود.

کاظمی بیان کرد: در حال حاضر شهرداری، جوازهایی را برای ساخت و ساز در منطقه ۲۲ تهران صادر می‌کند که بحث اطفای حریق در آنها جدی گرفته نمی‌شود و با وجود آنکه باید برای ساختمان‌های بالای ۱۲ طبقه هلی پد(فضایی برای فرود هلی کوپتر) در پشت بام ساختمان تعبیه شود؛ اما چنین موضوعی رعایت نمی‌شود.

رییس انجمن مهندسان عمران اظهار کرد: دو سال پیش بر اساس پیشنهاد سازمان آتش‌نشانی، تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان نظام مهندسی و این سازمان به امضا رسید تا از توانمندی مهندسان مکانیک و تاسیسات برای ساخت و ساز ساختمان‌های در حال ساخت استفاده شود که اگر مفاد این تفاهم‌نامه به خوبی اجرایی شود، شاهد کاهش حوادث ساختمانی خواهیم بود.

سهم قوانین و مقررات ملی ساختمان در کاهش خسارات

منبع: خبرگزاری مهر

 

۱ بهمن ۹۵
211 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0