رئیس سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان‌غربی

ضرورت استفاده از مسئول فنی در معادن آذربایجان‌غربی

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان‌غربی گفت:‌‌‌‌‌برخی از معادن به دلیل شرایط رکود اقتصادی پیش آمده به طور غیرقانونی و بدون عقد قرارداد مسئول فنی، در حال فعالیت هستند. از جمله چالش‌های پیش روی مسئولان فنی معادن و سازمان را مشکل دریافت حق‌الزحمه ماهیانه و عدم واریز بیمه تامین اجتماعی، عدم مشارکت صحیح و اصولی معدودی از مهندسان فنی عنوان کرد. امسال به منظور افزایش توانمندی علمی اعضای سازمان، 12 دوره آموزشی برگزار شده که در این دوره‌های آموزشی 357 نفر شرکت کرده‌اند.

کد خبر: 6082 تاریخ انتشار: شنبه ۲ بهمن ۹۵ - ۶:۴۳ ب.ظ

به گزارش اخبار نظام مهندسی (akhbarmohandesi.ir)،رئیس سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان‌غربی با تاکید بر برخورد قاطع با معدنکاران متخلف در استان گفت: باید تمام معادن آذربایجان‌ غربی مسئول فنی داشته باشند.ضرورت استفاده از مسئول فنی در معادن آذربایجان‌غربی

ضرورت استفاده از مسئول فنی در معادن آذربایجان‌غربی

ضرورت استفاده از مسئول فنی در معادن آذربایجان‌غربی

ضرورت استفاده از مسئول فنی در معادن آذربایجان‌غربی

مسعود عجمی بیان کرد: برخی از معادن به دلیل شرایط رکود اقتصادی پیش آمده به طور غیرقانونی و بدون عقد قرارداد مسئول فنی، در حال فعالیت هستند. براساس قانون معادن هر معدن باید مسئول فنی برای اجرای فعالیت‌های معدنکاری داشته و عدم تمکین آن خلاف قانون است.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان‌غربی گفت: بنابراین از معدنکاران استان تقاضای رعایت قانون و از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خواستار برخورد شدید و اقدام قاطع با متخلفین در این زمینه هستیم.

وی تاکید کرد: معادن استان نباید بدون وجود مسئول فنی فعال باشند چرا که در نبود مسئول فنی احتمال عدم رعایت اصول فنی و ایمنی و برداشت‌های غیراصولی افزایش یافته و این موارد در رویکرد سایر دستگاه‌های دولتی و نحوه برخورد آنان با معدنکاران تاثیر منفی دارد.

وی از جمله چالش‌های پیش روی مسئولان فنی معادن و سازمان را مشکل دریافت حق‌الزحمه ماهیانه و عدم واریز بیمه تامین اجتماعی، عدم مشارکت صحیح و اصولی معدودی از مهندسان فنی در امور معدن و استخراج مواد معدنی و نیز عدم تمایل به حضور بعضی از مسئولان فنی در محدوده‌های اکتشافی و معدنی عنوان کرد.

عجمی در ادامه افزود: عمده‌ترین و اصلی‌ترین مشکل و چالش مسئولین فنی معدن، چگونگی اخذ حق‌الزحمه از معدنکاران و بیمه تامین اجتماعی آنان به ویژه در زمان‌های تعطیلی به دلیل شرایط جوی است که در صورت حل این مشکل بسیاری از مشکلات جانبی نیز حل شده و سوابق شغلی اعضاء از بین نمی‌رود.

وی تصریح کرد: عقد قرارداد در اواسط سال مشکلات متعددی برای مسئولان فنی معدن ایجاد می‌کند. پیشنهاد می‌شود سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نسبت به اخذ قرارداد مسئولان فنی بهره‌برداری از ابتدای سال اقدام کرده تا مشکلات اعضاء به لحاظ عدم همخوانی تاریخ مراجعه و تاریخ آغاز قرارداد، لحاظ شدن سوابق کاری و نیز مشکلات احتمالی حقوقی که برای سازمان صنعت و معدن، نظام مهندسی معدن استان و اعضای آن ایجاد می‌کند، رفع شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان‌غربی اظهار داشت: دو هزار و ۴۱ نفر از متخصصان رشته‌های مهندسی معدن، زمین شناسی، متالوژی و نقشه‌برداری عضو این سازمان هستند و از این تعداد یک هزار و ۵۰ نفر زمین‌‌شناس، ۵۳۵ نفر مهندس معدن، ۱۲۸ نفر نقشه ‌بردار و ۱۴ نفر در رشته متالورژی فعالیت دارند. از سوی دیگر ۵۸۷ نفر از اعضای سازمان نظام مهندسی معدن استان دارای پروانه اشتغال در رشته‌های پی جویی – اکتشاف و استخراج معدن هستند که در رتبه‌های ارشد، یک، دو و سه تعیین صلاحیت شده‌اند.

عجمی تصریح کرد: سازمان نظام مهندسی معدن استان با دارا بودن بیش از دو هزار عضو فارغ‌التحصیل رشته‌های معدن، زمین‌شناسی، متالوژی و نقشه‌بردار به منظور کمک به بهره‌برداری بهینه از مواد معدنی تجدید ناپذیر، برنامه‌ریزی برای رشد و اعتلای حرفه‌های مهندسی معدن و مشاغل مرتبط با آن، تنظیم روابط بین کارشناسان نظام مهندسی معدن و کارفرمایان و معرفی کارشناسان ذی‌صلاح برای ارائه خدمات کارشناسی فنی به مراجع قضایی و دیگر مراجع درخواست کننده فعالیت می‌کنند.

ضرورت استفاده از مسئول فنی در معادن آذربایجان‌غربی

وی در پایان اشاره کرد: امسال به منظور افزایش توانمندی علمی اعضای سازمان، ۱۲ دوره آموزشی برگزار شده که در این دوره‌های آموزشی ۳۵۷ نفر شرکت کرده‌اند.

منبع: تسنیم

۲ بهمن ۹۵
206 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0