بررسی تحلیلی تصمیم جدید سازمان

نگاهی بر تفکیک آزمونهای نظام مهندسی طراحی و نظارت تاسیسات برقی

تفکیک برگزاری آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی در دو سطح طراحی و نظارت، دارای نکات مثبت و منفی بوده که از یک سو باعث ارتقا کیفی آزمون شده و از سوی دیگری دغدغه های جدیدی را برای داوطلبان این رشته در آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی ایجاد کرده است.

کد خبر: 5898 تاریخ انتشار: پنج شنبه ۳۰ دی ۹۵ - ۶:۳۱ ب.ظ

به گزارش اخبار نظام مهندسی (akhbarmohandesi.ir)،آزمون نظام مهندسی اسفند ۹۵ طعم دیگری برای داوطلبان رشته تاسیسات برقی دارد. این گروه از مهندسان باید از این بعد در دو آزمون مجزای طراحی و نظارت خود را محک بزنند. درحالی که تاکنون روال بر برگزاری تنها یک آزمون بوده و قبول شدگان آن متناسب با رشته تحصیلی خود پروانه طراحی-نظارت و یا تنها نظارت را دریافت می کردند. در این یادداشت، پایگاه اخبار نظام مهندسی (akhbarmohandesi.ir) بنا دارد تحلیلی کامل بر این تفکیک آزمون طراحی و نظارت داشته باشد.تفکیک آزمونهای نظام مهندسی طراحی و نظارت تاسیسات برقی

تفکیک آزمونهای نظام مهندسی طراحی و نظارت تاسیسات برقی

تفکیک آزمونهای نظام مهندسی

تفکیک آزمونهای نظام مهندسی طراحی و نظارت تاسیسات برقی

۱٫ جنبه های مثبت
۱٫۱ تخصصی سازی آزمون
با توجه به اینکه ماهیت طراحی و نظارت در تاسیسات برقی و کلا نظام مهندسی ساختمان مجزا از هم بوده، ارزشیابی توانایی هر فرد مبتنی بر نوع تخصص- طراحی یا نظارت- اجتناب ناپذیر به نظر می رسد. از این رو، برگزاری آزمونهای مجزا برای هر شاخه با هدف تخصصی سازی آزمونها قدم بسیار مبارکی برای گزینش مهندسان است.

۱٫۲ حل مشکل رشته های غیرمرتبط
تفکیک آزمون شاید بهترین خبر ممکن برای داوطلبانیست که بدلیل رشته تحصیلی شان به آنها غیرمرتبط اطلاق می شد. در ادوار گذشته روال بر این بود که داوطلب با مدرک غیرمرتبط باید دارای همان سطح علمی با داوطلب مرتبط می بود تا بتواند پروانه اشتغال به کار را از سازمان نظام مهندسی دریافت کند. اما بعد از کسب حد نصاب موردنیاز، فقط به دلیل تفاوت در رشته تحصیلی، نه الزاما توانایی علمی ارزشیابی شده در آزمون، باید به پروانه نظارت اکتفا می کرد اما با تفکیک آزمونهای طراحی و نظارت، این دسته از داوطلبان از همان ابتدا هدف گذاری خود را مشخص کرده و در آزمونی که مختص آنهاست شرکت خواهند کرد.

۲٫ جنبه های منفی
۲٫۱ فرسایشی بودن
قطعا برگزاری دو آزمون در دو روز از نظر روانی و تمرکز بسیار سنگین تر از یک آزمون خواهد بود. داوطلبانی که تصمیم به محک زدن خود در هر دو شاخه طراحی و نظارت دارند، با چالش جدی و جدید دو مرحله ای شدن آزمون مواجه خواهند شد.

تفکیک آزمونهای نظام مهندسی طراحی و نظارت تاسیسات برقی

۲٫۲ سردرگمی
با اعلام منابع آزمون تاسیسات برقی سردرگمی داوطلبان بیشتر شد. با مقایسه منابع طراحی و نظارت متوجه می شویم که تنها اختلاف در منابع دو آزمون در سه مبحث ۱، ۲ و ۱۲ خلاصه می شود. بقیه منابع مشابه هستند. حال سوال اصلی داوطلبان این است که دقیقا چه تفاوتی محتوایی در سوالات آزمون وجود خواهد داشت؟

۳٫ پیشنهادات
۳٫۱ تفکیک منابع
قطعا باید منابع جدید و متفاوتی برای دو آزمون طراحی و نظارت از سوی دفتر مقررات ملی در ادوار بعدی آزمون منتشر شود یا حداقل با بازنگری در مباحث ۱۳ و ۱۵، حدود و چارچوب طراحی و نظارت از هم تفکیک شود. منطقی و منصافه نیست که داوطلبی وقت و انرژی خود را برای مطالبی بگذارد که مطمئن نیست که آیا جز سرفصلهای طراحی است یا نظارت.

۳٫۲ تعریف سطوح
حال که منابع مجزا برای دو آزمون طراحی و نظارت تاسیسات برقی منتشر نشده است، یک راه حل میان مدت تا انتشار این منابع، برگزاری آزمون واحد مانند ادوار قبل با تعریف سطوح قبولی متفاوت است. با توجه به اشتراک منابع معرفی شده به نظر می رسد تنها تفاوت در سختی و پیچیدگی سوالات است، هر چند می توان حدس زد که برخی مفاهیم جز یکی از دو شاخه طراحی و نظارت است، پس می توان یک آزمون برگزار کرد با تعریف حد قبولی ۵۰ درصد برای هر دو شاخه طراحی و نظارت و عددی کمتر (مثلا ۴۵ درصد) برای قبولی فقط در آزمون نظارت.

۴٫ جمع بندی
باید اقدام سازمان نظام مهندسی را در جهت تخصصی سازی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی را ارج نهاد. اما به نظر می رسد عدم بسترسازی مناسب از جهت معرفی منابع متناسب با هر آزمون و به دنبال آن سردرگمی داوطبان، شیرینی این تصمیم را به کام مهندسان برق به تلخی بدل کرده است. گزینش مهندس طراح و ناظر باید مبتنی بر آزمونی باشد که دقیقا همگن با چالش های پیش روی آنان بعد از اخذ پروانه است.

تفکیک آزمونهای نظام مهندسی طراحی و نظارت تاسیسات برقی

منبع: وبسایت شخصی مهندس کریمی

۳۰ دی ۹۵
1032 بازدید
9 نظر
امتیاز به این خبر:
0 0