کارشناس ارشد سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران خبر داد

ادامه بررسی دلایل حادثه ساختمان پلاسکو

کارشناس ارشد سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران گفت: این ساختمان در سال ۱۳۴۱ ساخته شده است. قدیمی بودن، عدم وجود سیستم اطفاء‌ حریق، عدم بهسازی و بازسازی المان‌های سازه‌ای و عدم توجه به مراقبت و نگهداری از ساختمان از مهمترین دلایل فرو ریختن ساختمان بوده است. زمانی که عمر یک ساختمان بیش از ۵۰ سال می‌شود باید مقاوم‌سازی صورت بگیرد. بحث نگهداری از ساختمان یکی از موارد اساسی است به طوریکه می‌توان گفت ۲۰ درصد کار معطوف به ساخت و مابقی مربوط به نگهداری از ساختمان می‌شود.

کد خبر: 5877 تاریخ انتشار: پنج شنبه ۳۰ دی ۹۵ - ۴:۰۴ ب.ظ

به گزارش اخبار نظام مهندسی (akhbarmohandesi.ir)،کارشناس ارشد سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران گفت: هنوز گزارش نهایی کار مشخص نشده، اما می‌توان گفت‌ قدیمی بودن، عدم وجود سیستم اطفاء‌ حریق، عدم بهسازی و بازسازی المان‌های سازه‌ای و عدم توجه به مراقبت و نگهداری از ساختمان از مهمترین دلایل فرو ریختن ساختمان بوده است.ادامه بررسی دلایل حادثه ساختمان پلاسکو

ادامه بررسی دلایل حادثه ساختمان پلاسکو

ادامه بررسی دلایل حادثه ساختمان پلاسکو

ادامه بررسی دلایل حادثه ساختمان پلاسکو

صابر پیربرناش گفت: این ساختمان در سال ۱۳۴۱ ساخته و سازمان نظام مهندسی فعالیت خود را از سال ۱۳۷۴ آغاز کرده است. بنابراین در آن زمان سازمان نظام مهندسی وجود نداشت که بخواهد نظارتی بر ساخت این ساختمان داشته باشد. در حال حاضر باید منتظر بمانیم تا مسئولان شهرداری و آتش‌نشانی در مورد بحث‌های مقاوم سازی و نگهداری ساختمان نظرات خود را بیان کنند، اما نمی‌توان قدیمی بودن این ساختمان را انکار کرد.

وی افزود: زمانی که عمر یک ساختمان بیش از ۵۰ سال می‌شود باید مقاوم‌سازی صورت بگیرد. به گونه‌ای که باید بهسازی و بازسازی برای ساختمان‌هایی با عمر بالا در نظر گرفته شود تا بتوان نیازهای جدید ساختمان را مطابقت داد.

وی از نبود سیستم اطفا حریق در ساختمان پلاسکو انتقاد و تاکید کرد: این مسئله یکی از مهمترین مسائلی بود که اگر به موقع به آن توجه می‌شد میزان حادثه کمتر بود.

پیربرناش بیان کرد: در حال حاضر سازمان نظام مهندسی تنها در جایگاه یک کارشناس می‌تواند در این مورد اظهار نظر کند. بحث نگهداری از ساختمان یکی از موارد مهم و اساسی است به طوریکه می‌توان گفت ۲۰ درصد کار معطوف به ساخت و مابقی مربوط به نگهداری از ساختمان می‌شود.‌ در همین راستا وزارت راه و شهرسازی مشغول تدوین مقررات جدید برای نگهداری ساختمان است که بی‌شک می‌تواند تاثیرات مثبتی را به جای بگذارد.

ادامه بررسی دلایل حادثه ساختمان پلاسکو

منبع: پول نیوز

 

 

۳۰ دی ۹۵
242 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0