عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران مطرح کرد

نقش محرک‌های اقتصادی در توسعه کسب و کار با تمرکز بر صنعت ساختمان

عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران گفت: ما در نه سال باقیمانده چشم انداز ۱۴۰۴ با رشد ۸ درصدی هم نمی‌توانیم آنها را پشت سر بگذاریم و نیازمند رشد مستمردر حدود ۱۲ درصد هستیم که باید بیش از 2000 میلیارد دلار سرمایه وارد کشور بشود. صنعت ساختمان دارای مشکلات اساسی است: بهره‌وری نیروی کار ما به ازای 1 مترمربع زیربنا نصف کشور ترکیه است. بازیافت نخاله‌های ساختمانی: بیش از 3 میلیارد دلار در سال ارزش نخاله‌های ساختمانی در ایران است که نیازمند توجه شایانی است. بروکراسی اداری صدور مجوزهای ساختمانی در کشور ما بالاست. توزیع سرمایه گذاری‌ها در صنعت ساختمان کشور نامتوازن و متضاد با نیاز بازار صورت می گیرد.

کد خبر: 6167 تاریخ انتشار: یکشنبه ۳ بهمن ۹۵ - ۴:۵۵ ب.ظ

به گزارش اخبار نظام مهندسی (akhbarmohandesi.ir)،مهدی روانشادنیا دانشیار رشته عمران و عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران در همایش «چشم انداز کسب و کار و کارآفرینی در افق ۱۴۰۴» که در تاریخ ۲۸ دی ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی اجلاس سران برگزار شد درباره “نقش محرک‌های اقتصادی در توسعه کسب و کار با تمرکز بر صنعت ساختمان” گفت: مطابق سند چشم انداز ۱۴۰۴، ایران دارای جایگاه اول منطقه به لحاظ اقتصادی خواهد بود، که در حال حاضر ترکیه و عربستان تولید ناخالص داخلی بیشتری از ایران دارند و با فرض ثابت ماندن این کشورها ما در نه سال باقیمانده چشم انداز ۱۴۰۴ با رشد ۸ درصدی هم نمی‌توانیم آنها را پشت سر بگذاریم و نیازمند رشد مستمردر حدود ۱۲ درصد هستیم که این کار دشوار مستلزم بسیج همه نیروهای کشور و به ویژه نگاهی نوآورانه به همه حوزه‌ها به ویژه صنعت اشتغالزای ساختمان است.رشد ۱۲ درصدی اقتصاد عامل تحقق اهداف سند چشم انداز۱۴۰۴

رشد ۱۲ درصدی اقتصاد عامل تحقق اهداف سند چشم انداز1404

رشد ۱۲ درصدی اقتصاد عامل تحقق اهداف سند چشم انداز۱۴۰۴

رشد ۱۲ درصدی اقتصاد عامل تحقق اهداف سند چشم انداز۱۴۰۴

وی بیان کرد: برآورد موسسه مک کنزی از ایران ۲۰۳۵ عنوان می‌کند که ایران قابلیت این را دارد که ۱۰۰۰ میلیارد دلار بر تولید ناخالص داخلی خود بیفزاید که یکی از مهم‌ترین حوزه‌های اشاره شده در آن حوزه “ساختمان و زیرساخت هاست”. برای چنین تولیدی، نیاز به این می باشد که بیش از ۲۰۰۰ میلیارد دلار سرمایه وارد کشور بشود. صنعت ساختمان امروز دارای مشکلات جدی است که می‌بایست به دنبال راه حلی اساسی برای حل آن‌ها بود:

 1. بهره‌وری نیروی کار ما به ازای ۱ مترمربع زیربنا نصف کشور ترکیه است.
 2. به ازای هر مترمربع ساخت و ساز در اتحادیه اروپا ۱۵۰۰kwh انرژی مصرف شده در حالی که این آمار در کشور ما بیش از ۴۰۰۰kwh می‌باشد.
 3. سالانه بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار بابت مصرف انرژی در کشور هدر می رود که ۴۰ درصد آن مربوط به صنعت ساختمان می باشد. این موضع در کنار عمر مفید پایین ساختمان در کشور نشان از طبعات زیاد زیست محیطی این صنعت در کشور دارد.
 4. سالانه بیش از ۲۴۰ هزار نفر در حوزه فنی از دانشگاه فارغ التحصیل می گردند و بیش از ۱۲۰ هزار مهندس نیز در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران عضو هستند که کمتر توان جذب در بازار کشور به ویژه در پروژه های عمرانی را دارند. برای غلبه بر این مشکل، راهکار حرکت به سمت مشارکت مردم و نهادهای مردم نهاد در قانون گذاری و تدوین قانون می باشد.

مهدی روانشادنیا اظهار دشت: به جهت حرکت در زمینه اشتغال‌زایی در صنعت ساختمان، در چند زمینه پیشنهادهایی مطرح می گردد که جای تامل بیشتری را می‌طلبد:

 1. بازیافت نخاله‌های ساختمانی: بیش از ۳ میلیارد دلار در سال ارزش نخاله‌های ساختمانی در ایران است که نیازمند توجه شایانی است.
 2. نگهداری و تعمیرات ساختمان: ۱۰ هزار میلیارد تومان ارزش خدمات نگهداری ساختمان‌ها در کشور است که پتانسیل بسیار مناسبی برای ورود مهندسان می باشد.
 3. بروکراسی اداری صدور مجوزهای ساختمانی در کشور ما بالاست، به طوری‌که رتبه کشور ما به لحاظ زمان صدور مجوزهای ساختمانی در حدود ۱۵۰ در دنیاست که می بایست برای حل آن حرکت بزرگی شکل بگیرد.
 4. متوسط زیربنای ساختمانی در کشور حدود ۵۶۶ مترمربع و در تهران در حدود ۱۱۹۴ مترمربع به ازای هر پروانه می باشد. این آمار حکایت از ریزدانگی سرمایه گذاری در صنعت ساختمان کشور دارد که مانع ورود سرمایه گذاری کلان و توسعه آتی این صنعت شده است.
 5. فناوری پایین در ساختمان سازی کشور، که این موضوع هم نتیجه سرمایه گذاری کوچک مقیاس در کشور محسوب می گردد.
 6. توزیع سرمایه گذاری‌ها در صنعت ساختمان کشور نامتوازن و متضاد با نیاز بازار صورت می گیرد؛ به طوری که بیشتر معاملات در حوزه آپارتمان های ۵۰ تا ۷۰ متری است ولی تمرکز سرمایه گذاری‌های صورت گرفته برخلاف تقاضای بازار در ساختمان‌های بالای ۱۲۰ متری انجام شده است. همچنین سرمایه گذاری‌ها در بخش های خاصی از شهر تهران و همچنین در کشور متمرکز شده در حالی که استان‌هایی مانند کردستان، گیلان و سیستان و بلوچستان فقر سرمایه گذاری در این حوزه را دارند.
 7. یکی از مهم‌ترین چالش‌های صنعت ساختمان، چالش محیط زیستی آن است؛ به طوری که در حوزه‌هایی هم چون بهره‌وری، انرژی و تولید آلاینده‌های کربنی در جهان در بین ۱۰ کشور نخست قرار داریم که جا دارد توجه ویژه‌ای به بحث ساختمان سبز شکل بگیرد.

روانشادنیا که به تازگی به عنوان جوان‌ترین دانشیار رشته مهندسی و مدیریت ساخت در دانشگاه‌های آزاد اسلامی ارتقاء یافته است در پایان چنین گفت: می‌بایست به این موضوع اشاره داشت تا سنجش‌های موفقیت دقیق مشخص نباشد، چشم‌انداز موفقی قابل تصور نخواهد بود. همچنین، کسب و کارهای نو در حوزه صنعت ساختمان تشنه توجه و اهمیت بیشتری هستند.

منبع: پانا

۳ بهمن ۹۵
239 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0