معاون دفتر مقررات ملی ساختمان در گفت و گو با «صما» خبر داد: ارتقای پایه مهندسان حاضر در همایش اجرای قوانین انرژی در ساختمان/ شیوه های دستیابی به بهینه سازی انرژی + لیست کارگاه های آموزشی و پنل ها

کد خبر: 742 تاریخ انتشار: پنج شنبه ۶ آبان ۹۵ - ۲:۲۵ ب.ظ
معاون دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی خبر از ارتقای پایه مهندسان حاضر در همایش «اجرای قوانین انرژی در ساختمان» داد که روزهای ۱۰ و ۱۱ آبان ماه با حضور مقامات عالی وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و نیرو، نمایندگان مجلس، مسئولان سازمان نظام مهندسی ساختمان در محل سالن همایش‌های صداوسیما برگزار می‌شود.
رضا شیخ انصاری در گفت و گو با «صما» با اعلام این خبر افزود: با توجه به گزارشاتی که به دستمان رسیده و پس از بررسی پنل های آموزشی که در حاشیه همایش «اجرای قوانین انرژی در ساختمان»برگزار می شود، موافقت حاصل شد که شرکت در کلاس های آموزشی این همایش به عنوان یک دوره آموزشی ارتقای پایه برای صلاحیت در رشته های معماری، تاسیسات برقی و تاسیسات مکانیکی جهت ارتقای پایه از سه به دو مورد قبول واقع شود.

وی در ادامه تشریح کرد: به این ترتیب چنانچه مهندسانی که با رعایت سقف ساعات کلاس های در نظر گرفته شده (به مدت ۱۶ ساعت) در این کلاس ها شرکت کنند و درعین حال تشریفات اداری مربوطه را که ابلاغ شده است، رعایت کنند در پایان دوره آموزشی، به آنها گواهی ارتقای پایه از سوی دفتر مقررات ملی ساختمان ارائه می شود.

ارتقای سطح علمی مهندسان

شیخ انصاری همچنین در خصوص تاثیرات حضور مهندسان در این دوره آموزشی در جهت ارتقای سطح علم و دانش آنها عنوان کرد: باتوجه به موضوعاتی که مطرح می شود و اطلاعاتی که تاکنون از نحوه برگزاری همایش مذکور به دست آورده ایم، قطعا این همایش در ارتقای سطح تخصص و علم مهندسان تاثیرگذار خواهد بود.

این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی افزود: به طور حتم شرکت کنندگان بر اساس مطالبی که در همایش مطرح می شود، می توانند استفاده کافی را از آموزش های ارائه شده ببرند و به این ترتیب با اقدامات انجام شده در عرصه انرژی و با آن مواردی که باید در زمینه مصرف انرژی رعایت کنند، آشنا می شوند.

وی با بیان اینکه همایش مذکور می تواند در راستای افزایش آگاهی عمومی موثر واقع شود اضافه کرد: از این جهت این موضوع برای آنها هم از نظر افزایش آگاهی های عمومی و هم از نظر به کارگیری روش هایی که در مراحل مختلف ساخت وساز نیاز است، لازم است.

شیخ انصاری در عین حال در پاسخ به اینکه برگزاری این قبیل همایش ها تا چه حد می تواند در بهینه سازی مصرف انرژی در کشور موثر باشد گفت: قطعا بی تاثیر نیست و برگزاری این همایش ها به عنوان یک سری روش های ترویجی برای افزایش آگاهی عمومی چه عامه مردم و چه دست اندرکاران دخیل در ساخت و ساز محسوب می شود و اگر به درستی انجام شوند، در مراحل مختلف ساخت و ساز، در میزان صرفه جویی و کاهش مصرف انرژی اثرگذار خواهند بود.

عدم رعایت مبحث ۱۹ مقررات ملی

معاون دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی همچنین با بیان اینکه بخش ساختمان و مسکن از سال های گذشته تاکنون بیشترین مصرف انرژی را به خود اختصاص داده است ادامه داد: مورادی نظیر کیفیت پایین ساخت وسازها و همچنین عدم رعایت موارد مندرج در مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان، موجب شده تا شاهد مصرف بی اندازه انرژی در ساخت و سازها باشیم.

شیخ انصاری تاکید کرد: اگر بتوانیم این موارد را به گونه ای ترمیم کنیم و یا در ساخت و سازهای آتی بیشتر مورد توجه قرار دهیم، حتما به صرفه جویی در مصرف انرژی دست پیدا می کنیم.

وی خاطر نشان کرد: موارد چندگانه ای هم که با مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان مرتبط است، اعم از هوشمند سازی موتورخانه ها، دوجداره کردن درها و پنجره ها، مقاوم سازی دیوارها و سقف ها در برابر تبادل حرارتی، اگر به درستی انجام گیرد، قطعا صرفه جویی در مصرف انرژی اتفاق می افتد.

منبع: صما

۶ آبان ۹۵
228 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0