شهرک موشکی ایران برای تامین امنیت کشور احداث شده است استان گیلان

کد خبر: 665 تاریخ انتشار: پنج شنبه ۶ آبان ۹۵ - ۱۲:۰۴ ب.ظ
خبرگزاری شبستان: معاون طرح برنامه ریزی ومجلس پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه دانش مهندسی در حوزه دفاعی باید توسعه پیدا کند گفت: شهرک موشکی در زیر زمین برای امنیت کشور احداث شد و به گونه ای طراحی شده که نقطه پرتاب آن توسط ماهواره قابل شناسایی نیست.

به گزارش خبرگزاری شبستان و به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان، دکتر مسعود داریوندی، معاون طرح برنامه ریزی و مجلس سازمان پدافند غیرعامل کشور در افتتاحیه رویداد کارآفرینی ِ چالش، پویش، درآمد پدافند غیر عامل در سازمان  نظام مهندسی ساختمان گیلان اظهارکرد: روزهای صلح و سازش جامعه بشری بسیار کمتر از سال های جنگ و خونریزی بوده که واقعیت تاریخی است و در  قرآن کریم نیز  در این مورد آیه داریم، ولی  آنچه می تواند جامعه ای را در برابر حوادث مصون کند، قدرت و اقتدار است و اگر ملتی قوی باشد می تواند در مقابل این حوادث از خود محافظت کند.

وی اضافه کرد: دانش فنی و مهندسی در تاریخ دفاعی کشورها دیده می شود و نقش دانش فنی مهندسی در این جریان غیرقابل انکار است.

داریوندی ادامه داد: در  کشور ما  معماری دفاعی وجود داشته است  و در قرون گذشته نیز پدافند غیرعامل  انجام می شد که کمک به حفظ امنیت کرد.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از این دانش ها  استفاده  از مهندسی کانالیزه کردن و محدود کردن تردد در ورودی شهرها در گذشته بوده است که باعث کوتاه شدن دست متجاوزان می شد و این نوع معماری دفاعی در اکثر شهرهای ایران و در معماری قدیمی وجود داشته است.

معاون طرح برنامه ریزی و مجلس  سازمان پدافند غیرعامل کشور اظهار کرد: در ایران  ما نیز شهرک موشکی در زیر زمین برای امنیت کشور احداث شده است که این سامانه و شهرک موشکی به گونه ای طراحی شده که نقطه پرتاب آن توسط ماهواره قابل شناسایی نیست.

وی تصریح کرد: این نمونه  استفاده از دانش مهندسی در حوزه دفاعی کشور  باید توسعه پیدا کند و در حوزه دفاعی کشور استفاده شود و آرامش و امنیت کشور را در برابر واقعیت تاریخی تجاوز از خود نشان دهد.

مهرداد کاظمی، نائب رئیس  سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان هم در این مراسم با بیان اینکه نقش پدافند غیرعامل در مقابله با تهدیدات غیرقابل انکار است گفت: این نقش با رویکرد نظام مهندسی ساختمان در شاخه های شهرسازی، نقشه برداری، معماری، سازه های ایمن، اتاسیسات مکانیکی و برقی تعریف می شود.

نائب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان ادامه داد: سازمان نظام مهندسی  ساختمان با داشتن بیش از ۲۰ هزار عضو متخصص می تواند در حوزه پدافند غیرعامل در زمینه های مرتبط با صنعت ساختمان موثر باشد.

 امیر مرادی، مدیرعامل پدافند غیرعامل گیلان هم گفت: سازمان پدافند غیرعامل با شناسایی تهدیدات به ارایه راهکار جهت حل این معضلات می پردازد، یکی از تهدیدات این روزها مشکل و معضل بیکاری است  و این هم یکی از تهدیداتی است که جز پدافند غیرعامل می تواند محسوب شود.

مرادی ادامه داد: شناخت ایده های جدید کسب و کار بر اساس علایق و نیازها فرصت خوبی برای مقابله با این تهدیدات و معضلات است.

وی افزود: پدافند غیرعامل در ۱۲ کارگروه فعالیت می کند  که علاوه بر حوزه ساخت و ساز و کالبدی، بحث کشاورزی تهدیداتی دارد که می توان با ایده های نو آن را رفع کرد.

مدیرعامل پدافند غیرعامل استان گیلان  ادامه داد: در بحث انتقال خون نیز با این موضوع رو به رو هستیم و حتی در قدم اول کیسه ای که خون را می گیرند وارداتی است و این نشان می دهد   ما باید برای مقابله با هر تحریم و تهدیدی آماده باشیم و به خودکفایی برسیم و بتوانیم بر روی پای خود بایستیم.

وی ادامه داد: لازمه آن بومی کردن دانش در هر حوزه ای است که این وظیفه بر عهده کارآفرینان و دانشگاهیان و افراد خلاق و نوآور است  و پدافند غیرعامل از این ایده ها با کمک بانک ها و موسسات مالی کمک می کند.

وی همچنین گفت: ما در اندازه استانی حرکت کرده ابم و اگر بتوانیم در سال های بعد این بحث چالش پویش درآمد را به صورت ملی برگزار می کنیم.

در   ادامه برنامه ارائه ایده ها توسط تیم های تشکیل شده  انجام شد. این طرح ها در  حوزه تهدبدات زیستی و بیولوژیکی، پدافند کالبدی ،پدافند اقتصادی، سایبری  ارائه شد.

این  برنامه به مدت دو روز تا جمعه ۷ مهر ادامه خواهد داشت  و تیم ها به اجرا ایده های خود خواهند پرداخت.

منبع: خبرگزاری شبستان

۶ آبان ۹۵
218 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0